تصویرزندگی نامهشهدای بشرویهشهدای روستا

شهید محمد پورعباس

شهید محمد پورعباس به تاریخ ۱/۱/۱۳۴۷ در روستای ارسک از توابع شهرستان بشرویه متولد وبه تاریخ ۱۵/۵/۱۳۶۵ در منطقه عملیاتی مهران به فیض شهادت نائل شد.

سلام و درود برهمه گلگون کفنان که در راه هدف و دفاع از میهن خویش، جان خود را درطبق اخلاص گذاشته و مشتاقانه در راه دوست قدم گذاشتند. آرمانشان، دفاع از کیان و حریم دین مبین اسلام و پاسداشت نهضت انقلابی رهبرکبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) بوده و در این راه از هیچگونه تلاش و فداکاری مضایقه نکردند. خوشا به سعادتشان که در جوار رحمت حق آرام گرفتند و کاری حسینی کردند.

شهید محمد پورعباس به تاریخ ۱/۱/۱۳۴۷ در روستای ارسک از توابع شهرستان بشرویه، در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی خویش را در دبستان روستا گذراند وسپس وارد دوره راهنمایی شد. در پایه دوم راهنمایی مشغول به تحصیل بود که رژیم بعثی عراق در حمله ای ناجوانمردانه به مرزهای میهن اسلامی ایران تعرض نمود. پایگاه روستایی بسیج با عنوان پایگاه امام جعفر صادق (ع) تشکیل شده و از بین مردم روستا گزینش و برای نبرد با صدامیان دست به کار شدند. در این بین محمد نیز یکی از عناصر فعال آن پایگاه بود. او شبها برای حراست از دستاوردهای انقلاب به نگهبانی مشغول بود و روزها به سنگر علم ودانش رفته و به تحصیلات و مطالعه کتب درسی می پرداخت.

او دانش آموزی ممتاز و در بین دوستان از محبوبیت خوبی برخوردار بود. بعد از اتمام دوره راهنمایی برای ادامه تحصیل به هنرستان فنی شهید باهنرفردوس رفت. باتوجه به اینکه کارهای فنی را خیلی دوست می داشت، در رشته برق به تحصیل پرداخت. در بین همکلاسیهایش به عنوان مهندس آینده شناخته شده بود.

محمد در کوچه و خیابان متواضع بود. به همه احترام می گذاشت. حالات معنوی و رفتارانسانیش زبانزد خاص و عام شد. در خانه نیز با همه مهربان و با خنده رویی و نرمی برخورد می کرد. او همیشه از رهبر کبیر انقلاب به عنوان رهبری قاطع و مرجعی عالیقدر یاد می کرد.

درسال ۱۳۶۲ به علت کوچکی سنش نتوانست به جبهه برود. ولی با اصرار زیاد در تابستان همان سال برای گذراندن دوره آموزشی به کاشمر رفته و در سال ۱۳۶۳ برای اولین باربه جبهه غرب اعزام شد. بعد ازگذشت سه ماه که در جبهه بود، در پایه دوم هنرستان ثبت نام و مشغول به تحصیل شد.

شور و شوق حضور در میادین نبرد او را بر آن داشت که در دومین اعزامش به جبهه کامیاران در تابستان ۱۳۶۴ به مدت سه ماه با صدامیان کافر به نبرد بپردازد. بار دیگر پس از مراجعت از جبهه درپایه سوم هنرستان مشغول به تحصیل شد.

در مسابقات عقیدتی سیاسی بسیج و مسابقات دهه فجر شرکت کرد و پس از کسب موفقیت، جایزه دریافت نمود.

اما محمد دیگر نمی توانست یاد جبهه را از سر بیرون کند و همین امر باعث شد که در تابستان ۱۳۶۵ برای سومین بار راهی جبهه شود. او در ادوات لشکر۵ نصر مشغول نبرد با بعثیون کافر شد که سرانجام در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۶۵ درمنطقه عملیاتی مهران، لباس پوسیده دنیایی ازتن بدر نمود و خرقه نیلگون شهادت را به جای آن انتخاب کرد. او هم مانند دیگر عاشقان، در زمره شهدا قرار گرفت و جام شهادت را مشتاقانه سرکشید. روحش شاد و راهش پر رهرو.

منبع : اداره اسناد و انتشارات اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی

اطلاعات بیشتر

مقالات مرتبط

همچنین بررسی کنید
بستن
دکمه بازگشت به بالا