تصویرزندگی نامهشهدای دانش آموزشهدای فردوسوصیت نامه

شهید محمود بیکی زاده

محمود بیکی زاده

محمود بیکی زاده
محمود بیکی زاده

نام پدر: محمداسماعیل

تاریخ تولد: ۱۳۴۷/۱۲/۵

محل تولد: فردوس

تاریخ شهادت: ۱۳۶۵/۱۰/۲۳

محل شهادت: شلمچه

محل دفن: فردوس

یگان اعزام کننده: بسیج کربلای ۵ 


فیلمی از پیکر بی سر شهید


زندگی نامه

در خانواده ای متدین و مذهبی و با اخلاص، کودکی متولد شد که نامش را محمود گذاشتند. او به تاریخ ۵/۱۲/۱۳۴۷ در شهرستان فردوس دیده به جهان گشود. دوران کودکی را در آغوش خانواده و صفا و صمیمیتی وصف ناپذیر، پرورش یافته و سپس وارد دبستان شد. پس ازگذراندن دوران ابتدایی و راهنمایی، جهت ادامه تحصیل وارد هنرستان شهید دکتر محمد جواد باهنر فردوس شد و درکنار دوست شهدیش پرویز شرفی، در رشته راه و ساختمان به تحصیل پرداخت.
شهید محمود بیکی زاده، ازهمان اوایل انقلاب با ارگانهای انقلابی همکاری داشت. او در دوران راهنمایی تحصیلی، با حضور خود درانجمن اسلامی و سپس با عضویت درشورای مرکزی اتحادیه انجمن اسلامی دفتر شهرستان فردوس، خدمت شایانی را به انقلاب نمود.
شهید مظهر اخلاص، صفا، صمیمیت و محبت بود. در کارهای اجتماعی همیشه پیشقدم وهمواره در برابرمشکلات، پایداری و استقامت می ورزید. چهره ملکوتیش، حکایت از تعبد و شب زنده داری او داشت. اخلاص ومعنویت وشجاعت که از خصائص بارز بسیجیان بود در چهره اش موج می زد. بسیارکم صحبت می کرد و بیشتر به کار و تلاش مداوم و طاقت فرسا در انجمن اسلامی می پرداخت. کار زیاد و طاقت فرسا، هرگز نتوانست او را از پای بیندازد، بلکه روز به روز اشتیاقش به آرمانهای انقلاب و امام(ره) بیشتر می شد. عشق وعلاقه بسیاری به امام امت داشت. پایبندی به تعهدات و وفای به عهد، از خصوصیات بارز ایشان بود.
شهید محمود بیکی زاده، در مدت عمر با برکت خویش، سه بار به جبهه اعزام شد. در مرحله اول به کردستان و به مدت سه ماه با ضد انقلاب و عوامل خودفروخته دست و پنجه نرم کرد. بار دوم در عملیات کربلای یک شرکت کرد و به ایلام اعزام شده و پس از آزادسازی مهران به فردوس بازگشت و در مرحله آخر، به عنوان دیده بان ادوات در تیپ ۲۱ امام رضا(ع) مشغول شد.
دلش برای شهادت که راه رسیدن به خدا بود پر می زد. پیوسته سعی می کرد، از هر راهی برای رسیدن به شهادت استفاده کند. به همین جهت، به محض اینکه متوجه شد در رسته ادوات، به علت وجود نیروی زیاد امکان عزیمت به جبهه نیست، بلافاصله به یکی ازگردانهای رزمی که مأموریت خطیری درکربلای ۴ و نیز کربلای ۵ داشت رفته ودرهمین گردان بود که در سحرگاه ۲۳/۱۰/۱۳۶۵ به فیض شهادت نائل شد. عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه، محل عروج این شهید پاکباخته بود. روحش شاد و یادش گرامی.
منبع : اداره اسناد و انتشارات اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی


وصیت نامه

بسم ا… الرحمن الرحیم
با عرض سلام خدمت آقا امام زمان و نائب برحقش امام امت و با سلام بر جماعت همیشه در صحنه ایران و سلام بر شما خانواده عزیزم . اکنون که عازم میدان نبرد هستم خواستم چند جمله‌ای را بعنوان وصیت نوشته‌ تا روحم شاد باشد . و خداوند را شاهد می‌گیرم که هدفم ا… و یاری اسلام و دین محمد (ص) و انجام دینی که بر دوشم است می‌باشد . و افتخار می‌کنم که خداوند این معصیت کاران را بیامورزد و از همه شما خواهشمندم که از خداوند برای این حقیر طلب عفو و بخشش نمائید و ضمنا چند دین بر گردن من هست که چون فرصت انجام آن را نداشتم آن را به شما می‌سپارم تا هر کس که خودتان می‌دانید آن را انجام دهید .
اول اینکه نزر کردم یک ماه نماز انجام دهم به نیت نمازها و روزه‌های که احیانا فرصت نشده یا بر اثر بی توجهی ضایع گردیده است که چون خودم نتوانستم خواهشمندم شما آن را انجام دهید . و همچنین ۵روز روزه از امسال و ۲روز از دو سال قبل که انها را انجام نداده‌ام و خواهشمند هستم که آنها را اداء‌کنید و کنار انها به نزر بپردازید . ضمنا خواهشمندم مقداری پول البته هر قدر که خودتان می‌دانید از طرف این حقیر به فقراء‌و هر جا که خودتان صلاح می‌دانید بدهید . در پایان از شما پدر و مادر عزیزم می‌خواهم که از من راضی باشید زیزا که من آن طوری که باید و شاید حق شما را به جانیاورده‌ام و همچنین از کلیه برادرانم و خواهرانم برای من حلالیت بطلبید و خود نیز از آنان تقاضای عفو بخشش دارم و همچنین از شما می‌خواهم که برای من نجوا و گریه نکنید . و خدای ناکرده حرفی را نزنید که باعث خوشهالی دشمنان و کج اندیشان شود . و افتخار بکنید که فرزندتان در راه خدا و برای یاری دین خدا ودر راه حسین و علی‌اکبر رفته زیرا که او عاشق حسین و راه حسین و علی اکبر حسین بود و بار دیگر از همگی التماس دعا دارم و خواهشمندم برای این حقیر طلب عفو و بخشش نمائید و از خداوند بخواهید که مارا جزء شهدای کربلا قرار بدهد.
والسلام

محمود بیکی‌زاده
۲/۱۰/۱۳۶۵


تصاویر

اطلاعات بیشتر

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
بستن
دکمه بازگشت به بالا