تصویرزندگی نامهشهدای بشرویهوصیت نامه

شهید غلامرضا علی نژاد

شهید غلام رضا علی نژاد
نام پدر : حسین
تاریخ ولادت: ۱ فروردین ۱۳۳۸
تاریخ شهادت: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۱
محل شهادت: ام الرصاص
نوع شهادت: حوادث مربوط به جنگ تحمیلی
عملیات شهادت: بیت المقدس

روحانی شهید حجت الاسلام غلامرضا علی نژاد درسال ۱۳۳۸ در شهربشرویه دریک خانواده‌ی متدین و مذهبی چشم به جهان گشود . وی دوران کودکی را در زادگاه خویش گذرانده و در سن هفت سالگی وارد دبستان شد . طبق سنت و رسم مذهبی که در شهر بشرویه وجود داشت که کودکان در ایام تعطیلات مشغول فراگیری قرآن می‌شدند ، شهید علی نژاد درهمان دوران کودکی به مکتب خانه رفت وباتوجه به علاقه زیادی که به قرآن مجید داشت درمدت زمان اندک، قرآن را فراگرفت .از آنجایی که شهید صاحب صوت ولحن زیبا ودلچسبی بود همواره مورد تشویق اطرافیان قرار می‌گرفت ودر محافل و مجالس به قرائت قرآن دعوت می‌شد .

شهید علی نژاد تحصیلات ابتدایی ودوره پنج ساله دبیرستان را دربشرویه و کاشمر با موفقیت پشت سرگذاشت و با عنایت به علاقه‌مندی و توجهی که به علوم دینی و مسائل مذهبی داشت در ادامه‌ی کار وارد حوزه علمیه شد قابل ذکر است که وی در دوران تحصیل در دوره دبیرستان همواره به اشکال مختلف مخالفت خودرا با رژیم ستمشاهی ابراز داشت ودر جهت روشنگری همکلاسی هایش تلاش می‌کرد به گفته یکی از همکلاسی های شهید در زمانی که به مناسبت رفع خطر از وجود شاه خائن مجلس دعا و ستایش برگزار می‌گردید غلامرضا از این عمل بسیار ناراحت شد وتصمیم گرفت به هرشکل ممکن اخلالی در برگزاری مجلس مذکور ایجاد نماید بدین ترتیب که چون مکان برگزاری مراسم را می‌‌دانست روز قبل دور از چشم جماعت به مکان مذکور رفت وبا قطع سیم بلندگو ازچند جای مختلف وچسباندن آن به طرز بسیار ماهرانه‌ای که رفع نقص آن ممکن نباشد سبب شد که صبح روز بعد که بنا بود مجلس یاد شده برگزار شود هرچند مامورین ومسئولین سعی کردند که جهت برگزاری مراسم رفع نقص کنند تا بتوانند از بلندگو استفاده نمایند کوششان به جایی نرسید و در آن سال پس از گرفتاری زیاد به طریق دیگر ( با بلندگوی دستی )و با مشکلات فراوان به اجرای مراسم پرداختند . 

شهید علی‌نژاد پس از اتمام سال پنجم دبیرستان ، تحصیل جدید را رها کرد و با راهنمایی آیت ا… ربانی شیرازی (ره) به صف شاگردان امام صادق (ع) پیوست و در ردیف سربازان امام زمان (عج) قرار گرفت .

پس از آن با راهنمایی آیت ا… ربانی شیرازی با انقلاب اسلامی و اهداف آن آشنا شد و به صف مبارزین پیوست . زمانی که رژیم طاغوت ایشان را به فیروز آباد تبعید می‌نماید. شهید علی‌نژاد دست به یک سری تبلیغات و فعالیتها می‌زند و نوار‌های سخنرانی امام خمینی (ره) و آیت ا… ربانی و رساله‌های امام و کتاب حکومت اسلامی ایشان را پخش می‌کند و در همین ارتباط دستگیر شده و پس از چندی آزاد می‌‌‌‌گردد.

شهید علی‌نژاد در دوران اوج‌گیری انقلاب اسلامی زمانی که زمینه فعالیت بر ضد رژیم بیشتر فراهم می‌شود، مبارزه بی‌امان و شبانه روزی خود را آغاز می‌کند و وی که تشنه مقابله و مبارزه بوده است اکنون فرصت مناسبی می‌یابد تا تمام توان خود را در جهت براندازی رژیم و روشنگری مردم بکارگیرد لذا همواره در کلیه مراسم ها و راهپیمایی‌هایی که علیه رژیم برگزار می‌شد شرکت فعال داشت و به خاطر شرکت و فعالیت در اولین تظاهرات مردم کاشمر، دستگیر و راهی زندان می‌‌‌‌‌‌‌‌گردد که پس از چندی با تلاش فراوان آزاد می‌شود .

روحانی شهید شیخ غلامرضا علی‌نژاد در دوران انقلاب اسلامی و مبارزات مردم قهرمان ایران لحظه‌ای از فعالیت و حرکت و تلاش باز نایستاد تا اینکه انقلاب اسلامی با رهبری آگاهانه حضرت امام خمینی (ره)و سعی و تلاش مجاهدین و مبارزین و تقدیم خون هزاران شهید به پیروزی رسید . پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید علی‌نژاد برای تکمیل مبانی علمی خود وارد حوزه علمیه مشهد شده و از محضر اساتیدی چند بهره‌مند گردید .

 با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شهید علی‌نژاد نیز همراه با سایر برادران رزمنده و همگام با دیگر برادران روحانی به فرمان حضرت امام خمینی (ره) به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شتافت وی پس از شش ماه مبارزه و خدمت در جبهه ،بر اثر ترکش خمپاره زخمی شده و به مشهد مقدس باز می‌گردد . و پس از مدتی که بهبودی حاصل گشت دوباره راهی جبهه می‌شود .

 شهید علی‌نژاد چندین مرتبه متوالی و بدون وقفه در جبهه حضور یافت و زمانی به عنوان روحانی گردان و گاهی مانند روحانی ساده انجام وظیفه می‌نمود انجام وظیفه می‌نمود .وی در پاسخ به سئوال کسانی که می‌گفتند : اندکی استراحت لازم است . چرا همواره در سنگر هستید ؟ می گفت : من دلم راضی نمی‌شود که شخصیتهایی  همچون آیت ا… میرزا جواد آقای تهرانی در جبهه باشند و جوانان ما در جبهه خون بدهند و من در شهرم راحت و آسوده بخوابم . گفتنی است که شهید علی‌نژاد مدت زیادی در جبهه همسنگر آیت ا… میرزا جواد آقای تهرانی بوده و علاوه بر فیوضات جبهه از محضر مبارک ایشان نیز فیض برده‌ است .

 وی علاوه بر سخنرانی‌های پرشور و با معنویتی که در شهر‌های مختلف ایراد می‌نمود ، دارای تألیفات گرانقدری است که برخی از آنها عبارتند از :

۱-نگرشی بر نهضتهای  اسلامی ۲-اشعاری تحت عنوان حماسه آفرین عصر ما ۳-موعود اسلام        ۴- روش تهذیب        ۵- وظایف امت در زمان غیبت

سرانجام روحانی شهید شیخ غلامرضا علی‌نژاد پس از شرکت در عملیاتها و مراحل مختلف جنگ تحمیلی در عملیات بیت المقدس که با رمز یا علی‌بن ابیطالب شروع شد،شرکت کرد و پس از چند روز رزم بی‌امان با کفار بعثی شربت شهادت نوشید و به دیدار معبود خویش شتافت . روز پنج شنبه ۳۰/۲/۱۳۶۱ بدن پاک این شهید بزرگوار همراه با سایر شهیدان در مشهد تشییع شد و در کنار حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) به خاک سپرده شد.

خاطره ای از پدر  روحانی شهید غلامرضا علی نژاد،خاطره عکس پسرش شهدیش را در کنار حجره شهادتش: وقتی که روحانی شهیدغلامرضا علی‌نژاد برای بار دوم از طریق بسیج به جبهه اعزام گردید ، خبری از وی نداشتیم و نگران حالش شده بودیم ، تا اینکه خبر شهادتش را به ما دادند و در کاشمر برایش مجلس ختم برگزار کردند و مردم بشرویه و اقوام و آشنایان به تکاپو افتادند تا در تشییع جنازه وی شرکت نمایند . خلاصه با توجه به وصیت شهید مبنی بردفن پیکرش در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) راهی مشهد مقدس شدیم و در بین راه گریه و زاری وعزاداری و نوحه خوانی برقرار بود . زمانی که به مشهد رسیدیم معلوم شدکه خبر شهادت درست نبوده و جسد متعلق به کس دیگری بوده است

. نکته جالب اینکه ایشان وقتی از جبهه برمی‌گردد با عکس بزرگ شده‌ای که زیر آن نوشته شده است روحانی شهید شیخ غلامرضا علی‌نژاد و داخل حجره گذاشته شده مواجه می شود و در کنار آن عکس می‌گیرد و در حالی که متعجب و حیرت‌زده است وقتی که پس از چندی به کاشمر سفر می‌کند در میدان شهر با اطلاعیه‌ای برخورد می‌کند که در مورد شهادت ایشان صادر شده است و ایشان اطلاعیه را بر می‌دارد و در کتابخانه خویش نگهداری می‌کند.

                                                                «روحش شاد و راهش پر رهرو باد»

اطلاعات بیشتر

مقالات مرتبط

همچنین بررسی کنید
بستن
دکمه بازگشت به بالا