بسیجتصویرزندگی نامهشهدای سربازشهدای فردوسفیلموصیت نامه

شهید علی اکبر خاوند

علی اکبر خاوند

شهید علی اکبر خاوند
شهید علی اکبر خاوند

نام پدر: حسن

تاریخ تولد: ۱۳۴۴/۱/۱

محل تولد: فردوس

تاریخ شهادت: ۱۳۶۳/۱۲/۲۳

محل شهادت: جزیره مجنون

محل دفن: فردوس

یگان اعزام کننده: مشمول سپاه


زندگینامه

شهید « علی اکبر خاوند » فرزند حسن ، در اول فروردین ماه ۱۳۴۴ در روستای تفال کوه از توابع شهرستان فردوس و در خانواده ای چادر نشین دیده به جهان گشود .

 او از همان دوران کودکی با صحرا و و بیابان انس گرفت و در کنار پدرش به کار دامداری می پرداخت . علی اکبر به دلیل دور بودن محل سکونتش از شهر ، از نعمت علم و تحصیل محروم ماند و در دوران نوجوانی نیز به عنوان راننده تراکتور کار می کرد . دوران نوجوانی علی اکبر مصادف با سقوط رژیم پهلوی بود و او نیز در دوران انقلاب در مراسم مذهبی شرکت می کرد و دوستانش را نیز به این امر تشویق می کرد . او بعد از پیروزی انقلاب با کوشش فراوان در کلاسهای نهضت سوادآموزی شرکت می کرد و سواد خواندن و نوشتن را فراگرفت .

علی اکبر در سال ۱۳۶۲ پیمان مقدس ازدواج بست و یک سال بعد جهت خدمت مقدس سربازی داوطلب شد تا به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بپیوندد . او دوران آموزشی اش را در مشهد سپری کرد و پس از مدت کوتاهی برای مرخصی به زادگاهش برگشت و آخرین وداع را با خانواده اش انجام داد .

بعد از آن او به عنوان رزمنده تک تیرانداز از سپاه فردوس و از طریق لشکر ۵ نصر به جبهه اعزام گردید و سرانجام در ۳۱ اسفند ماه سال ۱۳۶۲ در جزیره مجنون بر اثر اصابت ترکش خمپاره به فیض عظمای شهادت نائل آمد .

پیکر پاک شهید پس از تشییع در بهشت اکبر شهرستان فردوس به دامن خاک سپرده شد .

*** نقل خاطره ای از بستگان شهید :

« علی اکبر بعد از پیروزی انقلاب به مدت ۲ سال در جهاد سازندگی مشغول به کار شد مدتی بعد و از طریق سپاه پاسداران به خدمت سربازی اعزام شد و حضورش در مناطق عملیاتی تاثیر زیادی در روحیه اش گذاشت و او را بیش از پیش عاشق امام و انقلاب کرده بود . او زمانی که از جبهه به مرخصی آمد از حال و هوای جبهه و نیز از جنایت های صدام و دشمن بعثی و البته از ایثار و فداکاری رزمندگان اسلام برای ما صحبت می کرد .

او با حرف های خودش دیگران را هم تشویق می کرد که برای دفاع از اسلام و انقلاب در جبهه حضور پیدا کنند . آخرین مرتبه ای که علی اکبر به مرخصی آمده بود چنان روحیه معنوی جبهه او را متاثر کرده بود که مدام با اطرافیان در مورد بی میلی به دنیا و رغبت به عالم آخرت حرف می زد  و همگان را به انجام واجبات و ترک محرمات سفارش می کرد . انگار کبوتر روحش دیگر تاب و تحمل این دنیا را نداشت و عشق به شهادت و وصال حضرت دوست در چهره اش موج می زد و همینطور هم شد .

او قبل از اینکه مرخصی اش به اتمام برسد بعد از آخرین وداع با خانواده عازم جبهه شد و چند مدت بعد خبر پرکشیدنش به ملکوت در شهر پیچید . علی اکبر سبکبار و سبکبال به سوی خدا پرکشید و به شهادت رسید » .


متن وصیت نامه شهید علی اکبر خاوند

بسم ا…الرحمن الرحیم
با عرض سلام .بنام خدا به‌ نام کسی که زمین و آسمان و عالم خلقت و انسان و انسانیت را آفرید بنام او که مارا بهراه راست هدایت نمود تا او را ستایش کرده به صراط مستقیم که همان راه پیروزی و به مقصد اصلی است و راهی است که به بهشت منتهی می‌شود به نام او که پیامبرانی را فرستاد برای هدایت مردم تا آنها را راهنما باشند و آنها از میان خود همان مردم بودند و بنام او که حکومت عدل علی را در سرتاسر جهان به یاری اوو به رهبری نایب فرستاده‌اش خمینی قهرمان امیدمستضعفان جهان بنا خواهیم نمود و با سلام به مهدی موعود امام زمان و سلام به امام امت خمینی ،این رحمت الهی که هرگز نصیب کافران نخواهد شد بجز ملت مسلمان جهان و با سلام به شما شنونده عزیز چند وصیتی به شما دارم که در این نامه می‌نویسم تنها وصیتی که به شما ها دارم این است که دل به خدای تعالی بسته و همراه با دیگر جهادگران در صحنه‌های پیکار همانند شیر غران به دشمنان اسلام یورش برده و صفوف آنها را همانند بوته‌های سست که باد تندی می‌وزد و آنها را متلاشی کنید و سفارش دیگر که به شما دعا برای فرج مهدی موعود نمایید و از خداوند متعال طلب فرج اقا امام زمان را خواستار باشید به رزمندگان صحنه‌های نبرد دعا کرده و پشتیبان آنها بوده و امام امت را دعا نمائید .و وصیت من به پدر و مادر عزیزم که شبها را که در زمانی که من کوچک بودم اذیت و ازار فراوان دیده و پدرم برایم رنجهای زیادی کشیده امیدوارم که مرا حلال کند و از من اگر بدی سرزده و بدی دیده ببخشند و برادرم غم را هیچ بدل راه نده و برایم دعا کن و دیگری هم همسرم امیدوارم که سرپرستی بچه‌ام را بر عهده بگیری و از من رضایت بدهی و رضا باشی چرا که شما راضی باشید خداوند هم راضی خواهد شد و دیگر وصیت من به برادرانم است امیدوارم که مرا ببخشند و اگر تا این روز بدی از من دیده‌اند ببخشند و برایم دعا کرده و از خدای بزرگ طلب مغفرت کنند در پایان دیگر باشما خداحافظی می‌کنم و محل دفنم هم در شهرستان فردوس ،بهشت اکبر دفنم کنند و برایم دعا بخوانند و پدر و مادرم موقعی اگر چیزی لازم داشتند بچه‌ام و زنم آنها رابی چیز نگذارند . مادر جان گریه برایم نکنی و هیچ غم و غصه به دل راه ندهی چون که این راهی است که کسانی بهتر از من و شما بوده اند که پیموده‌اند و من هم این راه را هدف گرفتم.

والسلام من الطبح الهدی
علی اکبر خاوند

شهید خاوند

اطلاعات بیشتر

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
بستن
دکمه بازگشت به بالا