محمد در روز پانزدهم شهريورماه سال ۱۳۳۲ در شهر مقدس مشهد به دنيا آمد. هنوز کودک بود که به دليل مأموريت پدر به ايرانشهر مهاجرت نمود و در اين شهر به مدرسه رفت. سال اول دبيرستان بعد از فوت پدر به مشهد بازگشت؛ گرچه از نظر مالي، خانواده در فشار بودند اما لطف خداوند و اميد به عناياتش او را اميدوار ساخت.
محمد در سال چهارم دبيرستان فعاليت سياسي عليه استبداد پهلوي را آغاز کرد، سال ۱۳۵۰ مدرک ديپلم خود را گرفت و براي شرکت در کلاس‌هاي کنکور به تهران رفت و در سال ۱۳۵۱ در رشته‌ي اقتصاد دانشگاه تهران پذيرفته شد.
پارسا در دانشگاه فعاليتش را گسترش داد. سال ۱۳۵۵ مدرک کارشناسي خود را گرفت و جهت انجام خدمت نظام‌وظيفه جهت طي دوره‌ي ۶ ماهه آموزشي به اصفهان رفت و در آن‌جا به علت دوستي با يکي از افراد گروه منصورون به ساواک فرا خوانده شد؛ اما چون ميان ۷۰۰ نفر از افراد ليسانسه آموزش ديده نفر سوم بود، خودش شهر مشهد را براي ادامه‌ي خدمت انتخاب کرد و ساواک بازجويي را به بعد موکول نمود. ولي درجه‌ي ستوان دومي را به او ندادند و بعد از يک سال و نيم خدمت اين درجه به او اعطا شد.
بعد از پيروزي انقلاب ابتدا در کميته‌ي امام خميني (ره) شهر فردوس و سپس در سپاه‌پاسداران به فعاليت پرداخت و فرماندهي سپاه فردوس را بر عهده گرفت.
پارسا بعد از ورود حجت‌الاسلام فردوسي به شهر و تشکيل دادگاه انقلاب اسلامي به عنوان نماينده‌ي دادستان منصوب شد و طيّ انتخابات شوراي شهر به عنوان نماينده انتخاب گرديد.
چندي بعد به مشهد بازگشت و در واحد اطلاعات سپاه منطقه‌ي ۴ فعاليت را ادامه داد. شوق عجيبي براي حضور در ميدان جنگ داشت و بالاخره با اصرار زياد قدم به ميدان رزم نهاد و در اولين اعزام، هماي سعادت بر شانه‌اش نشست.
پارسا در روز بيست و نهم بهمن‌ماه سال ۱۳۶۰ در چزابه مزد سال‌ها خدمت خالصانه‌اش را از خدا گرفت و در سنّ ۲۸ سالگي شهيد راه حق شد.
دو برادر ديگر محمد نيز در طول سال‌هاي جنگ در راه دفاع از ميهن به شهادت رسيدند.

رؤياي صادقه

وقتي شنيد برادرش عبدالرزاق شهيد شده، با سعه‌ي صدر و استقامت از اين موهبت الهي استقبال نمود.
مدتي ازاين حادثه گذشت. يک روز گفت: خواب ديده‌ام کبوتران سپيدي روي بام منزل نشسته‌اند. اين رؤياي آسماني را براي حجت‌‌الاسلام حکيمي تعريف کرد و ايشان تعبير کردند که خير کثيري به خانواده‌ي شما مي‌رسد، خير کثير به خانواده‌ي پارسا رسيد. بعد از عبدالرزاق، محمد و برادر ديگرش نيز پر پرواز يافتند و هر سه در جوار رحمت الهي ساکن شدند.
شهادت محمد و برادرانش گرچه خير کثير بود، اما تحمّل فراق آنان باري سنگين بر دوش ما.

راوي:همسر شهید